ŞİİRDE AHENK
Değerli Öğretmen Arkadaşlarım ve Sevgili Öğrenciler;
Milli Eğitim Bakanlığı ile Intel® firmasının ortaklaşa hazırlamış oldukları, Intel® Öğretmen Programı Kursunu tamamlama aşamasındayız.
Kurs altı haftalık süreyi kapsamaktadır. Sürenin 2 haftalık kısmı yüz yüze ve geri kalan kısmı çevrimiçi şeklinde gerçekleşmiştir. Yüz yüze eğitimde Kursun temel amacını ve mantığını kavrayarak, kurs öğretmenimiz Adem ALEVLİ’ nin rehberliğinde microsoft ofis araçlarını, (Powerpoint sunum teknikleri, bülten, broşür ve Publisher) gibi ofis programlarını etkili bir şekilde kullanmayı öğrendik. Bunun yanı sıra ünitemizde kullanacağımız değerlendirme araçlarının kullanımını, ünite planı oluşturmayı, 21. yüzyıl becerilerini kullanarak diğer öğretim araçlarını kullanmayı kavradık.

Bu kursun bilgi dağarcığımıza kattıklarıyla ,TEBESSÜM (Aysel KOCADAĞ,Özlem GÖKKAYA, Funda BALABANULUĞ ) grubu olarak 9. sınıf Türk Edebiyatı dersinin ŞİİRDE AHENK konusunu hazırladık.Bu konuyu defalarca anlattık derslerde ama hiç birisi bu kursun katkılarıyla hazırladığımız bu çalışmalar kadar çekici ve öğrenci merkezli değildi.

Bu üniteyle amacımız, hayatın her alanında olan ahengin şiirde de olduğunu göstermek ve okudukları ya da dinledikleri herhangi bir şiirin ahenginin rast gele değil bir takım kurallar dahilinde olduğunun farkındalığını yaratmak.

Ahenk hayatın her alanında var ama şiir hayatımıza renk katan önemli unsurlardan biri bu çalışmamızla şiirin ahengini hayatınıza katabilir ve bu konuda sizleri yeterince bilgilendirebilirsek işin başında amaçladığımız noktaya varmış olacağız.

Bu kursta sağlanan ortam için okul idaremize ve yeni bilgilere ulaşmamıza katkıları için sayın Adem ALEVLİ’ye teşekkürlerimizi iletiyoruz.

TEMEL SORU

Ahenk hayatın nerelerindedir?

ÜNİTE SORULARI

1-Sözcüklerle ahenk sağlanabilir mi?
2-Sözcükleri müziğe nasıl uydururuz?
3-Şiirdeki ahengi nasıl sağlarız?

İÇERİK SORULARI

1-Şiirdeki ahenk unsurları nelerdir?
2-Kaç çeşit uyak vardır?
3-Şiirdeki ahengi arttırmak için aynı seslinin tekrar edilmesine ne denir?
4-Türk şiirinde kaç çeşit vezin kullanılmıştır?
5-Tüm ahenk unsurları her şiirde kullanılır mı?

MİSYONUMUZ

Dersin hedeflerine uygun öğretim etkinliklerine katkıda bulunmak

VİZYONUMUZ

Öğrencilere şiiri sevdirerek şiirin hayatlarına farklı bir renk katmasına yardımcı olmak.

YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR


KULLANDIĞIMIZ BAZI RESİMLER

11.jpg ask26.gif candle30.gif

be11.gif kids2.gif Resim-14.gif

man_enjoying_coffee_mug_md_wht.gif Resim-18.jpg Resim-9.jpg